Fizyoterapi ve Skolyoz Terapisi: Sağlıklı Bir Omurga İçin Rehberiniz

Skolyoz, omurganın yana doğru anormal bir şekilde eğrilmesine neden olan yaygın bir ortopedik sorundur. Bu eğrilik, S veya C harfi şekline benzeyebilir ve hafif ila şiddetli arasında değişen derecelerde olabilir. Skolyoz genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkar, ancak yetişkinlerde de görülebilir.

Skolyozun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Skolyoz riski aile geçmişi olan kişilerde daha yüksektir ve kızlarda erkeklere göre daha sık görülür.

Skolyoz Belirtileri:

  • Sırtın bir tarafında kaburga veya omuz çıkıntısı
  • Omuzların veya kalçaların asimetrisi
  • Duruş bozukluğu
  • Sırt veya bacak ağrısı
  • Yorgunluk ve nefes darlığı

Skolyoz Terapisi:

Skolyoz terapisi, eğriliğin derecesine, hastanın yaşı ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Hafif skolyoz vakalarında, düzenli takip ve gözlem yeterli olabilir. Daha şiddetli vakalarda ise aşağıdaki tedaviler uygulanabilir:

  • Egzersiz: Skolyoz tedavisinde egzersiz önemli bir rol oynar. Özel egzersizler, omurganın eğriliğini düzeltmeye veya durdurmaya ve kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Korse: Korseler, omurganın eğriliğini düzeltmeye veya durdurmaya yardımcı olmak için giyilebilir. Korseler genellikle büyüme çağındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılır.
  • Kişiye Özel Terapi Planı: Rahatsızlığınızın seviyesi ve sizin için de en uygun terapi planı ile sizleri en hızlı şekilde sağlığınıza ve sağlıklı bir yaşama kavuşturmayı amaçlıyoruz

Skolyoz ile Yaşamak:

Skolyoz tedavisi ömür boyu devam edebilir. Skolyozlu kişilerin düzenli olarak kontrolden geçmesi ve egzersizlerini yapmaya devam etmesi önemlidir. Skolyoz, normal bir yaşam sürmenizi engellemez. Skolyozlu birçok insan aktif ve üretken bir yaşam sürmektedir.

Konya’da Skolyoz Terapisi:

Fizyoterapist Emine Hilal Dilek, Size özel bir terapi planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışacak ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için size özel egzersizler ve diğer terapileri sunacağız.

Emine Hilal Dilek Fizyoterapi Merkezi

Konya skolyoz, skolyoz fizyoterapi, skolyoz egzersizleri, Konya fizyoterapist, Emine Hilal Dilek
Mesaj gönder
Whatsapp destek hattı
Fzt. Emine Hilal Dilek
Merhaba yardımcı olabilir miyim?